+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: TEVBE Sûresinin başında Neden Besmele Yoktur ?

 1. #1
  Istikamet Özel Üye SoNSuZ-NuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.10.2007
  Bulunduğu yer
  İst@nbuL
  Mesajlar
  4.211

  Standart TEVBE Sûresinin başında Neden Besmele Yoktur ?

  Kıraat İmamları Tevbe Sûresi hariç diğeer surelerin başlarındaki besmelelerin okunması hususunda ittifak etmişlerdir.Sureyi başından itibaren okumaya başlayan kişi besmeleyi okumalıdır.

  Tevbe suresine gelince, Tevbe suresinin başında besmele okunmaması hususunda ittifak vardır. (Dani,Ebu Amr Osman b. Said, et-Teysir,s.17; Kadı Abdülfettah, el - Büduru'z Zahira, s. 11)

  Buna rağmen yine besmele ile başlayan olursa, onun durumu hakkında çeşitli görüşler beyan edilmiştir.

  İbn Hacer el-Heytemi ve ona tabi olanlar, Tevbe suresinin başında besmele çekmenin haram, aynı surenin herhangi bir yerinden besmele ile başlamanın ise mekruh olduğunu söylemişlerdir.
  Çünkü , "besmele, onun başına , kılıçla ve ahdi bozanlara karşı nazil olduğu için yazılmamıştır" (Muhammed Saim Muhaysin, el- Mühezzeb, s.33) demişlerdir.

  Remli ve ona tabi olanlar ise, besmele Tevbe suresinin başında okunursa mekruh, sure ortasında okumak ise sünnettir (Kadı Abdülfettah, el - BüdÛru'z Zahira, s. 11) demişlerdir.

  Bu surede besmele bulunmayışının sırrı şudur;

  İbn Abbas (r.a) der ki; Hz Ali'ye ; niçin Berae (tevbe) suresinde besmele yazılmadı? diye sordum. Şöyle cevap verdi; "Çünkü, besmele bir güven ifadesidir.Halbuki Berae suresi savaş emri ile inmiştir.Onda güven verme yoktur."

  Süfyan .b. Uyeyne de şöyle der; " Bu surenin başında şunun için besmele yazılmamıştır.Besmele rahmettir.Rahmet ise eman yani güven vermedir.Halbuki bu sure, münafıklar ve savaşla ilgili olarak inmiştir.Münafıklara ise eman yoktur." (Kurtubi, el- Cami'u li Ahkami'l -Kur'an, 8/63)
  Konu Artemistr tarafından (25.12.2008 Saat 12:00 ) değiştirilmiştir.

 2. #2

 3. #3
  Istikamet Özel Üye
  Üyelik tarihi
  13.02.2009
  Bulunduğu yer
  Peygamberler Diyarı
  Mesajlar
  2.239

  Standart


 4. #4

+ Konuya Cevap Yaz

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok