+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Hz. Peygamber (s.a.v)’in Damadı Esarette

 1. #1

  Standart Hz. Peygamber (s.a.v)’in Damadı Esarette

  Hz. Peygamber (s.a.v)’in Damadı Esarette
  Hz. Hatice (a.s)’ın kız kardeşinin oğlu Rebiy’ oğlu Ebu’l- As, Mekke’nin eşraf ve zenginlerindendi. Bir gün Resulullah (s.a.v)’in kızı Zeyneb’i istedi. Hz. Hatice (a.s) da Resulullah (s.a.a)’in bu evliliğe razı olarak Zeyneb’i onunla evlendirmesini rica etti. Peygamber (s.a.a) de Hatice (a.s)’la muhalefet etmiyordu. Bu nedenle kızını onunla evlendirdi.

  Bu olay vahyin Resulullah (s.a.v)’a inişinden önceki bir zamanda gerçekleşti. Vayih nazil olarak Peygamber (s.a.a) risalet makamına ulaşınca Hatice (a.s) ve Resulullah (s.a.a)’in bütün kızları Resulullah (s.a.v)’i tasdik ederek O’nun getirdiğine iman ettiler. Ama Ebu’l- As iman etmeyip müşrikliğinde baki kaldı.

  Peygamber (s.a.v) nübüvvet makamına ulaşarak ona vahiy nazil olduğu zaman kendi kavmini Allah’ın emrine davet edince, Resulullah (s.a.v)’den uzaklaşmaya başlayıp birbirlerine: “Siz Muhammed’in (s.a.v) kızlarını alarak onun fikrini onlardan taraf rahatlattınız; fikri onlarla meşgul olması için kızlarını ona geri çeviriniz” dediler.

  Bundan dolayı ilk önce Ebu’l- As’ın yanına gelerek: “Sen Muhammed’in (s.a.v) kızına talak ver, biz Kureyş kızlarından hangisini istesen seni onunla evlendiririz” dediler.

  Ebu’l- As cevaben: “Kesinlikle ben eşimden ayrılıp Kureyş kadınlarını onun yerine eş kabul etmem” dedi.

  İşte bundan dolayı Resulullah (s.a.v): “Ebu’l- As iyi bir damat idi” buyuruyordu.

  Daha sonra fasık Ebu Leheb’in oğlu Utbe’nin yanına giderek: “Sen Muhammed’in (s.a.v) kızına talak ver, biz Kureyş kızlarından hangisini istersen seni onunla evlendiririz” dediler.

  Utbe cevaben: “Eğer beni Eban bin Said bin As veya Said bin As’ın kızıyla evlendirirseniz, ben ondan ayrılırım” dedi.

  Onlar Utbe’yi, Said bin As’ın kızıyla evlendirdiklerinde o da Peygamber (s.a.v)’in kızından düğünleri olmadan önce ayrıldı. Daha sonra bu hanımefendi Osman bin Affan’la evlendi.

  Peygamber (s.a.v) Mekke’de olduğu müddetçe helal ve haramı açıklamaya ve onları uygulamaya gücü yoktu. Oysa İslam, Zeynep’le Ebu’l- As’ı birbirinden ayırmıştı. Resulullah (s.a.v) Mekke’de bunları birbirinden ayırmaya kadir değildi. Bu yüzden Zeynep iman etmesine rağmen müşrik olan Ebu’l- As’ın yanında kalmak zorunda kaldı. Resulullah (s.a.v) Medine’ye hicret ettiğinde de Zeynep öylece Mekke’de Ebu’l- As’la beraber kaldı.

  Kureyş, Resulullah (s.a.v)’le savaşmak için Bedir’e geldiğinde Ebu’l- As da onlarla birlikte geldi. Bedir kuyusunun kenarında Müslüman ve kureyş kafirleri arasında şiddetli bir savaş başlayınca kafirlerden bazıları ölüp bazıları da esir düştüler. Ebu’l- As da bu esirler arasında idi. Onu da diğer esirlerle birlikte Resulullah (s.a.v)’in yanına getirdiler.

  Mekke halkı esirlerini serbest bırakmak için bir takım mallar gönderdiklerinde, Zeynep de bir miktar mal gönderdi. Gönderdiği şeylerden biri ise, annesi Hz. Hatice (a.s)’ın düğün gecesi ona vermiş olduğu bir gerdanlık idi.

  Peygamber (s.a.v) o gerdanlığı görüce, Zeyneb’in haline çok acıdı. Bundan dolayı Müslümanlara: “Eğer uygun görüyorsanız, Zeyneb’in esirini serbest bırakınız ve kocası için göndermiş olduğu malları da ona geri çeviriniz” buyurdular.

  Müslümanlar: “Ya Resulellah! Biz canımızı ve malımızı sana feda ederiz” deyip Zeyneb’in göndermiş olduğu şeyi ona geri çevirdiler; Ebu’l- As’ı da onun hatırı için hiçbir fidye almaksızın serbest bıraktılar

 2. #2
  Istikamet Özel Üye nekre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.02.2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  2.243

  Standart

  paylaşım için razı olsun.emeklerinize sağlık..
  Yalnızlığın koyulaştığı anlarda, “Yalnız değilsin!” dercesine birden çıkıverir kimi yaşlar.
  Çok değil, iki damla… Bu iki damla yoldaş olur insana yalnızken yollarda.

  İnsanın “Gitmez!” dediklerinin gittiği veya “Döner!” diye beklediklerinin gelmediği bir zamanda akan iki damla yaşın adı,
  sabırdır.

  Ve geri dönüşü olmayan yolların en doğru kavşağıdır ıslak kirpiklerin çizdiği kavis.


+ Konuya Cevap Yaz

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok