+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Efendimizin Değiştirdiği İsimler ve Özellikleri

 1. #1

  Standart Efendimizin Değiştirdiği İsimler ve Özellikleri

  Hz. Peygamberin değiştirdiği isimlerde üç ana özellik göze çarpmaktadır:

  a. Kötü Manalı Olanlar:

  Rasûlullah mana itibarı ile çirkin olan isimleri değiştirirdi. Meselâ Ensar'dan Usey'in, oğluna verdiği ismi Hz. Peygamber beğenmemiş, "ona Münzir adını koy" buyurarak önceki ismi değiştirmiştir. Ebû Dâvûd, Rasûlullah'ın, Âsî, Azîz, Atele, Şeytan, Hakem, Gurab, Hubâb, Şihab isimlerini değiştirdiğini, Şihab'ı Hişam, Harb'i Silm, Muzdacî'ı Münbais yaptığını, Afire adını taşıyan bir araziyi de Hadire, Şi'bu'd-Dalâlet geçidini Şi'bu'l-Hüdâ; Benü'z-Zinye'yi Benü'r-Rişde; Benû Muğviye'yi de Benû Rişde olarak değiştirdiğini nakletmektedir
  Hz Peygamber bu isimleri, şüphesiz manalarındaki çirkinlik ve sevimsizlikten; Hakem ismini, Allah'ın bir ismi; Hubâb'ı, şeytan veya bir yılan cinsinin adı olduğundan; Şihâb'ı da alev gibi yanmayı ifade ettiğinden beğenmemiş, onları bu sebeple değiştirmiştir.


  Şu bir gerçektir ki, hoş karşılanmayan bir şey duyula duyula ona karşı tepki ve duyarlılık söner, sonunda normal karşılanır hale gelir. İnsanın bu fıtrî yapısını dikkate aldığımızda, "şuyûu vukûundan beterdir" ata sözünün ne kadar yerinde söylenmiş olduğunu daha iyi anlıyoruz. Zira vukûu sınırlı kalabilir, neticede zararı az olur. Ancak şuyû bulur, geniş bir alana yayılır da normal karşılanır hâle gelirse, o zaman bunun zararı daha çok olur.


  Dinimizde Aziz, Kadir, Samet gibi isimler, yukarıda verilen ölçüye göre mahzurlu sayılmasına rağmen çocuklara verilmektedir. Ancak bunlar Abdülaziz, Abdülkadir, Abdüssamet'den kısaltma olmalıdır. Çünkü Cenab-ı Hakk'a ait isimlerdir. Rasûlullah bu gruba dâhil isimlerle isimlenmeyi uygun görmemiş ve her seferinde değiştirmiştir. Bu tür isimleri, örneğin sadece Aziz şeklinde değil, Allah'a kul olmayı ifade eden Abdülaziz şeklinde "abd (kul)" izafetiyle verilmesi en uygun bir yol olacaktır.

  b. Güzel Manalı Olup Daha Güzeli ile Değiştirilenler:

  Hz. Peygamberin değiştirdiği isimler arasında, kötü manalı ve tevhîdi zedeleyici isimlerden başka güzel manalı isimler de vardır. Güzel manalı olup da Hz. Peygamberin değiştirdiği isimleri genel bir analize tâbi tuttuğumuzda, onların, anlamları güzel olmasına rağmen sahibi ve çevresi üzerinde menfi etkiler bırakan isimler olduğunu görmekteyiz.

  Mesela; Hz. Peygamber, "iyi insan, kusursuz kimse, günahsız" anlamına gelen Berre ismini Zeyneb'e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana meydana gelebilir. Bu da isimlenenin karakterini olumsuz yönde etkilemesi demektir. Zira bu isim hakkında Hz. Peygamber, "Allah sizin iyi olanlarınızı en iyi bilendir" buyurarak bu adı değiştirirken, "kendinizi temize çekmeyin!" buyurarak da, güzel bir ismi başka güzel bir isimle değiştirmenin gerekçesini belirtmiştir. Demek ki buradaki çirkinlik, mananın çirkinliğinden değil, "Kendinizi temize çıkarmayın, kimin muttaki (temiz) olduğunu O (Allah) çok iyi bilir" ayetine muhalefetten ileri geldiği söylenebilir. Şu halde İslam adabına uymayan, kişiye gurur, kibir, aldanma telkin eden isimler uygun değildir.


  c. Tevhîde Aykırı Olanlar:

  Hz. Peygamber yeni doğan çocuklara tevhidi ve Allah'a kulluğu ifade eden Abdullah ve Abdurrahman gibi isimler vererek bunların Allah'a en sevimli adlar olduğunu ifade buyurmuş, bunun tam tersini ifade eden "Melikü'l-Emlak (mülklerin maliki)" gibi isimleri de Allah'ın en sevmediği isimler olarak takdim ederek, bunun sebebini de "Allah'tan başka mâlik yoktur" şeklinde açıklamıştır. Görüldüğü gibi bu tür isimler, tevhide aykırı olarak şirk anlamı ifade etmektedirler.
  Konu ARAL tarafından (12.04.2010 Saat 22:33 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  İSTİKAMET GÜVENLİK ARAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25.12.2007
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  10.164

  Standart


 3. #3

  Standart

  bilmiyorduk öğrendik saolasın kardeşim
  Korkaklikta Ar İlerlemekte Şeref Var
  السلام والحرية فلسطين


  Ey ! evinde bile sözünü geçiremeyen ilerici, 4 kıtada sözü geçen ceddin mi gerici.....

  Nakşibendî dergâhıdır bu makâm-ı dil qüşâ/işte meydân-ı muhabbet ,gel azîzim merhaba!

 4. #4

  Standart

  "EY MANA YOLCUSU!..
  MUSA'DA FİRAVUN'DA SENİN VARLIĞINDA MEVCUTTUR.
  BU İKİ HASMI KENDİNDE ARAMAN GEREKİR.
  VAHYİN IŞIĞINDA AYDINLANKİ,SENDEKİ MUSA,SENDEKİ FİRAVUN'A GALİP GELSİN!..
  NE ZAMANA KADAR DÜNYANIN PEŞİNDE KOŞACAKSIN???
  BİLKİ ŞU DÜNYA GÖMLEĞİ,BİRGÜN SANA KEFEN OLACAKTIR...
  SAMAN ÇÖPÜ GİBİ HER RÜZGARDAN TİTRERSEN,,,
  DAĞ BİLE OLSAN HEYBETİN KAYBOLUR;
  BİR SAMAN ÇÖPÜNE DEĞMEZSİN!.."

  HZ MEVLANA

 5. #5
  Site Dostu yasin_ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.03.2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  785
  Blog Girişleri
  1

  Standart

  kardeşim.
  Bir evladın anne-baba üzerindeki haklarından bir tanesi de güzel isim koymaktır.İsmini taşıyacağından dolayı güzel isim koymak şarttır.Bir de unutmadan şunu da belirtelim, kimileri çocuklarına 'ın c.c. isimleriniş olduğu gibi koyuyorlar . Samed, Rahman, Kerim ....gibi, bu isimlerin başlarına Abd, yani kul manasını taşıyan kelime getirilmeli.
  Örneğin; Abdullah, Abdurrahman,Abdulkerim..gibi.

 6. #6

  Standart

  BİSMİHİ TEALA

  Çocuğa verilecek isimler de dikkat edilmesi gerken noktalardan birisi de çocuğa verilen isim alay edilmeye veya uğursuz olarak nitelendirilmeye müsait isimler seçilmemelidir.

  Nitekim resulullah (Sallu aleyhi ve sellem) bir hadis-i şerifin de

  وَلَا تُسَمِّيَنَّ غُلَامَكَ يَسَارًا وَلَا رَبَاحًا وَلَا نَجِيحًا وَلَا أَفْلَحَ فَإِنَّكَ تَقُولُ أَثَمَّ هُوَ فَلَا يَكُونُ فَيَقُولُ لَا
  ''Çocuklarınıza Yesar (kolaylık),Rabah (kazanç), Necih (başarı), ve Eflak (kurtuluş) isimlerini vermeyiniz. Zira birisi ”o burada mı?” diye sorar, bulunmadığı zaman ”hayır,burada yok” dersiniz.” (Sahihi Müslim, k.edeb:13) buyurmuştur.

 7. #7
  Wuslat
  Gast

  Standart

  Aramaya ne gerek yahu. Efendimiz dönemine bakın hepsi birbirnden güzel isimler.
  Yormayın kendinizi içlerinden bir tanesini seçip koyarsınız bebeklerinize

 8. #8
  İSTİKAMET GÜVENLİK ARAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25.12.2007
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  10.164

  Standart

  güncel

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok