+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Yeni evde kıble nasıl bulunur?

 1. #1
  Site İmamı Hakkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.10.2008
  Bulunduğu yer
  ...
  Mesajlar
  1.624
  Blog Girişleri
  57

  Standart Yeni evde kıble nasıl bulunur?

  Taşınılan yeni evdeki ilk telaşe, "Bu evin kıblesi ne tarafaydı acaba?" oluyor.

  Eğer pusula, pusulalı seccade gibi cihazlarınız yok, var da doğruluğundan emin değilseniz kıbleyi mecburen önce varsa çevrenizde bir bilen ona soracak, eğer yoksa tahminî olarak bulmak durumunda kalacaksınız.

  İlk iş, sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmek olmalı. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda, kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır. Türkiye'de kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor.

  Kıble tespitinde en temek iki diğer yöntem

  Takvimlerde yazan Kıble saati:

  Kıble saati; "Kâbe'nin bulunduğu nokta, güneşin günlük deklinasyonundaki yeri ve bulunduğumuz nokta arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir." olarak tanımlansa da konu aslında bu kadar karmaşık değil. Ve kesin netice veriyor. Yurtiçi takvimlerimizde namaz vakitlerinin son sütununda günlük olarak şehirlerimizin kıble saatleri bulunmaktadır. Kıble tespiti yapacağımız gün takvimdeki kıble saatinde güneşe doğru ayakta durduğunuzda kıbleye dönmüş olursunuz. Çünkü güneş o an tam da Kâbe istikametindedir. O saatte yüzünü güneşe dönen, kıbleye dönmüş olur.

  Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir. Bu kıble bulma tekniği de sadece Türkiye'deki şehirlerle ilgilidir. Tüm dünyadaki kıblenin aynı anda tespit edildiği güne ise, "Dünya Kıble Günü" denir. O an, gündüz olan dünyanın tümündeki her nokta için geçerlidir. Kıble tâyininde yapılan hataları gidermek için 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır. Senede iki defa, 28 Mayıs Türkiye saati ile 12.18'de ve 16 Temmuz saat 12.27'de güneş tam Kâbe-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe doğru yönelen kimse, aynı zamanda kıbleye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve doğru bir şekilde belirlenebilir.

  Pusula Yöntemi:

  Kabe-i Muazzama Türkiyeye göre güney cihetinde olduğundan iç ve orta anadoluda tam olarak güney ciheti kıbledir. Batıya, yani ege ve marmara bölgesine gelindikçe azar azar güney doğu cihetine dönmelidir. İstanbulda oturanlar için tam olarak güney doğu ciheti kıbledir. Pusula düz bir yere konur ibrenin renkli tarafı kuzey demek olan N ye getirilir, S ile E nin orta açısı olan SE (güney doğu) marmara ve ege de oturanlar için kıbledir.


  zaman'ın haberinden bazı düzeltme ve ilavelerle
  Konu Hakkani tarafından (29.05.2012 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.
  Dünyaya Allahı tanımaya geldik, Habibine ittiba etmeye geldik.
  Bir cemaat azami takvaya riayet etmezse cümle müslümanlar mesuldür.

  Yek nazar eylese Ârif-i Billah.. Aslı kemharayı, mücevher eyler..

 2. 6 Üyemiz Hakkani Allah razı olsun dedi, bu güzel konu için

  ARAL (03.08.2013), aşk-ı musab (24.05.2012), Dertli Sofi (30.05.2012), Nurun Ala Nur (03.09.2012), öZtÜrK (27.12.2010)

 3. #2
  Istikamet Özel Üye HaKKaNiYeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.07.2008
  Bulunduğu yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar
  3.140
  Blog Girişleri
  8

  Standart

  Ben komşuya sorardım.:rolleyes:
  Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

  Yunus Suresi 105


 4. #3
  safaha
  Gast

  Standart

  paylaşım için teşekkürler, Mevla Teala razı olsun!

  Kıble gibi hassas bir konuda bazı hususlara dikkat etmek gerekir, bir şeyler yazmaya ve aktarmaya çalışalım inşaAllah.  İlk iş, sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmek olmalı.

  Safahat;
  Sabah güneşin doğacağı belli değil, hatta bir kaç gün hava kapalı olabilir.  Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır.

  Safahat;
  Dikkat!
  Güneşin doğduğu noktaya yılın her zamanında doğu derseniz kıbleniz sürekli değişir, zira güneşin en büyük dairede doğuşu ve batışı arasındaki mesafe günlerin kısalması ve uzaması ile beraber oldukça farklı açılardır.
  Misal verecek olursak; farzedelim yılın en uzun gününde güneş, karşınızdaki bir tepenin veyahut evin üzerinden doğuyor.

  Yılın en kısa gününde göreceksinizki güneş oldukça daha sağ taraflarda bir tepenin veya evin üzerinde doğacaktır. Batışı yine öyledir. Yaz mevsiminde doğuş ve batışı arasında çok büyük bir mesafe alan Güneşin Kış aylarında doğuş ve batışı arasındaki mesafe kısadır ve günlerde dolayısı ile çok kısadır.  Bunu dikkate alarak en güzeli bu devirde bir kıble pusulası edinmektir, her zaman ev taşımıyoruz lakin, seferide olabiliriz..başka zamanlarda başka aile bireylerinede lazım olabilir.
  Kıble pusulasında dikkat edilecek bir hususta şudurki; tesbit esnasında pusula yakınlarında metall aksam ve eşya olmamalı, bu pusulayı yanıltabiliyor. Pusula ile bir değil üç ayrı yerde ölçüm yapılmalı ve kıble için neticelerin ortalaması seçilmelidir.


  Bir kolaylıkta, kıbleyi internetten bulmak;

  Aşağıdaki linkten girip, birçok şehir için sokak adını verip çatınızın üstüne kadar yaklaşıp evinizin doğru kıblesini bulma şansınız var. Daha sonra "mahalledeki cami nin ve ecdat yadigarı selatin camilerinin kıbleleri doğru mu acaba?" merakı oluşacaktır içinizde... Ki, bu da size güvercin misali camilerin kubbelerinde dolaşmanıza vesile olacak hoş bir "sörf" imkânı sunacak.  www.qiblalocator.com

  Selam ve Dua ile..
  Konu Hakkani tarafından (28.05.2012 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.

 5. safaha mesajına Allah razı olsun dendi, ve diğer diyenler:

  Nurun Ala Nur (03.09.2012)

 6. #4

  Standart

  Kıble tâyininde yapılan hataları gidermek için 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır. Senede iki defa, 28 Mayıs Türkiye saati ile 12.18'de ve 16 Temmuz saat 12.27'de güneş tam Kâbe-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe doğru yönelen kimse, aynı zamanda kıbleye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve doğru bir şekilde belirlenebilir.


  Nefstir Seni Yolda Koyan
  Yolda Kalır Nefse Uyan.

  Hz.Yunus Emre

 7. 2 Üyemiz öZtÜrK Allah razı olsun dedi, bu güzel konu için

  Hakkani (16.08.2011)

 8. #5

  Standart

  bi defasinda bi kac arkadaslar söylemislerdi netten kibleyi bulmak hakkinda baktigimda kibleye pc yi nereye cevirir isem hep ayni koseyi gösteriyor idi örnek mesela benim pc nin sag alt kosesini gösteriyor idi nereye cevirsem hep öyle kaliyordu ben pek inanmiyorum bu konuda yada ben farkli bir yeremi baktim acep
  Kullarin ibadetlere karsi olan tembelliklerini bildigi icin kendine ibadeti vacip kildi.böylece onlari mecburiyet zincirleriyle kendine yöneltti."zincirlerle cennete cekilen kavme rabbin hayret etti"sana taati vacip kilarken aslinda cennete girmeni vacip kildi

 9. arzuhalim mesajına Allah razı olsun dendi, ve diğer diyenler:


 10. #6
  Site İmamı Hakkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.10.2008
  Bulunduğu yer
  ...
  Mesajlar
  1.624
  Blog Girişleri
  57

  Standart

  Bir hatırlatma:

  Dünya kıble günü her sene değişmektedir. mesela bu sene (2012) dünya kıble gübü 27 mayıs idi.
  Dünyaya Allahı tanımaya geldik, Habibine ittiba etmeye geldik.
  Bir cemaat azami takvaya riayet etmezse cümle müslümanlar mesuldür.

  Yek nazar eylese Ârif-i Billah.. Aslı kemharayı, mücevher eyler..

 11. 3 Üyemiz Hakkani Allah razı olsun dedi, bu güzel konu için

  hatipoglu1966 (30.12.2012), öZtÜrK (30.05.2012)

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok