+ Konuya Cevap Yaz
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 22

Konu: İstihare Neden Nasıl ve Ne Çeşit

Standart İstihare Neden Nasıl ve Ne Çeşit

İstihare nedir ?

İstihare hayrı aramak ve hayrın nerde hangi işte olduğu bilgisini اللهtan sormak istemektir.

İstihare yapmak neden gerekir ?

İstihare sünnettir ve Peygamber Efendimizin s.a.s bize öğüdüdür Buyurmuşlar : İstihare eden pişman olmaz, istişare eden yanılmaz, iktisadlı davranan fakirlik çekmez." Yine,
    Sa'd b. Ebi Vakkas rivayet ediyor Rasulullah s.a.s Efendimiz buyurmuş: Âdem oğlunun الله'tan hayır dilemesi (istihâresi) saâdetindendir. الله'ın hükmüne razı olması da saâdetindendir. الله'tan hayır istemeyi terketmesi ise onun bedbaht olmasındandır. الله'ın hükmüne razı olmaması da, Âdemoğlunun bedbahtlığındandır"[1] Mahmud efendi hazretleri ve talebeleri ekser işlerinde istihare ederler.

İstihare hangi işler hakkında yapılır ?

Mübah ve dinimizce meşru olan işlerde yapılır. Mübahlardan hangisini tercih edeceğine karar vermek mesela bir kişi şu dükkanı açsamı veya şu kişiyle evlensemi noktasında istihare edilir. Veya farz olan bir vazifenin mesela haccın şu yılda şu vasıtalarla yapılması hakkında istihare edilir. [2]

Ancak bir haramın mekruhun işlenmesi hayırlımı değilmi noktasında istihare etmez. Faraza etse ve en parlak bir rüyada ona yap dense bilsinki şeytandandır, zira din tamamlanmış ve rüya dini değiştirmez. Mesela bir kız üniversiteye gitmek için istihare edemez etse geçersizdir zira fıkıh ne diyorsa hüküm odur değişmez.

İstihare Nasıl Yapılır ?

İstihare için yeni bir abdest alınır ve iki rekat namaz kılınır (tercihen kafirun ve ihlas okunur) akabinde duası okunur ve sünnet üzre yatılır, uyuyncaya değin zikir salevat ile meşkul olunur. İstihareyi üç veya yedi kere yapmak sünnet olur ve daha sağlam sonuç almaya sebep olur.

İstihare duası nedir?

Duanın Arapça aslı okunsa iyidir ve ancak mansını şöyle içinden geçirir ve niyaz edebilirsiniz: اللهım sana soruyor, ilimine danışıyorum, senden hayrı taleb ediyorum, senin kudretinden kuvvet ve fazlı kereminden istiyorum, اللهım şüphesiz bilen sensin ben bilmiyorum, kadir sensin ben güçsüzüm ve sen bütün gaybı hakkıyla bilensin. Öyleyse اللهım eğer bu işim dinim ve dünyam hakkımda hayırlı ise beni onu bana takdir et ve kolay eyle sonra mübarek kıl, yok dinim ve dünyam hakkımda hayırsız şer ise onu benden beni ondan uzak et ve hayır her nerde ise beni ona kavuştur sonrada ondan beni hoşnut kıl. amin [3]

İstihare nasıl yorumlanır ?

İstihareyi en doğru yorumlayacak kişi yine kendisidir, zira istihare akabinde kalbine bakar eğer o işe karşı hevesi artmışsa hayırlıdır yapsın, hevesi azalmışsa olumsuzdur terketmeli, hevesinde bir değişiklik olmamışsa istihareye devam etmelidir [4]

Kendi yerine başkası istihare edebilirmi ?

Hayır, aslolan kişinin kendi istihare etmesidir, ben rüya göremiyorum sen çok iyi görüyorsun benim yerime sen yat fikri sakat bir fikir ve sonuçları sağlıksızdır. Mahmud Efendi hazretleri cemaat içinde artan bu tür davranışın önüne geçmek için bir toplantıda bunu böyle ifade etmiştir: Herkes kendi istiharesini kendi yapacak" [5]

İstiharede rüya görmek şartmıdır ?

Yukardaki bilgiler ışığında konuşursak hayır şart değildir. Mühim olan istihare namazını kılmak duasını etmek ve kalbine bakıp ilahi ilham ve işaretleri gözetmektir. Belki rüya bu üçüncü hususun temininde yardımcı niteliğinde

Bundan başka istihare şekilleri varmı, Kuran ve Tesbih istiharesi nedir ?

Sünnet olan istihare bu namazın kılınması ve duasıyla yapılandır, ancak bir mübah niteliğinde ve tefeü'l [6] kabilinden olarak Kuran-ı Kerim veya başka bir mübarek kitap açılabilir. Bunda da farklı yöntemler uygulanmıştır, birisi: Rastgele a,çılan sayfada göze çarpan ilk ayet ilk söz ile tefeü'lde bulunmak, diğeri: açılan sayfadaki H'a ve şın harflerini sayıp,
    H'a daha çok ise hayra alamet kabul etmek.

Tesbih istiharesi ise kura ile tefe'üldür caizdir. Şekli: kalbi اللهa yöneltip tesbihin bir yerinden tutmak ve imameye değin Adem Havva İblis diye saymaktır, İmamede Adem çıkarsa hayra yormak.

İstihare Makamı nedir ?

Risale-i Kutsiyyede geçtiği üzere اللهın arif kulunun kalbine verdiği bir nur bir haslettirki o kalp o nurla ancak hayırlı olana meyleder ve şerri hisssederek firar eder.

Arapça İstihare duasının okunuşu:

"Allâhümme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'elüke min fadlike'l-azim. Fe inneke tagdiru ve lâ agdir ve ta'lemu ve lâ a'lem ve ente Allâmu'l guyûb. Allâhümme inkünte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri Fegdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in künte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'gdur li el-Hayra haysü kâne. Sümme ardihi bihi"

İstihare İstişare ilişkisi nedir hangisi diğerine önceliklidir ?
    cevabı henüz yazılmadı

__________________________________________________ ______
    [1] Ahmed b. Hanbel, I, 167; Tirmizi, Kader, 15.

[2] Büyük islam ilmihali, ömer nasuhi bilmen
    [3]
    Buhari, Teheccüt 25, Deavat 49
    [4] Mektubat, İmam-ı Rabbani
    [5] 2005 yılı mayıs ayında, kayıtları bende mevcut
    [6] Hadiste buyurldu : Rasulullah s.a.s fe'li haseni severdi." Fe'li hasen gelişen olaylardan güzel yorumlar çıkarmak, hadisat ve eşyada uğur ve bereket görmek.
    __________________________________________________ _____________

İstihare hakkında sitemizde yayınlanmış diğer konular:

http://www.istikamet.eu/showthread.p...light=istihare
    http://www.istikamet.eu/showthread.p...light=istihare
    Konu Mollakasım tarafından (05.05.2009 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: harf yazım hataları

Istikamet Özel Üye ÇARE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Girişleri
    5

RABBİM razı olsun mollahocam...
    tesbih istiharesini ilkkez duydum bilmediğimiz neler var diye hayret ettim...
    emeğinize sağlık hocam

Düşkünlükten düşkünlüğe de fark var.
    Kimi düşkün kendi durumunun
    farkındadır.
    Asıl düşkünlük ise boyuna alçalırken kendisini yükseliyor
    sanmaktır.
    Günahkarın günahı gizlemesi de bir meziyettir.
    Bedbaht ise
    kendi herzeleriyle övünür ve
    “ey insanlar, bakın ne güzel boynuzlarım var”
    diye kepazeliğini cümle aleme yayar.

Tesbih istiharesi ise kura ile tefe'üldür caizdir. Şekli: kalbi اللهa yöneltip tesbihin bir yerinden tutmak ve imameye değin Adem Havva İblis diye saymaktır, İmamede Adem çıkarsa hayra yormak.

tesbih istiharesini denedim Havva çıktı

İstihare nasıl yorumlanır ?

İstihareyi en doğru yorumlayacak kişi yine kendisidir, zira istihare akabinde kalbine bakar eğer o işe karşı hevesi artmışsa hayırlıdır yapsın, hevesi azalmışsa olumsuzdur terketmeli, hevesinde bir değişiklik olmamışsa istihareye devam etmelidir(
    Mektubat, İmam-ı Rabbani)

İstihare çok önemlidir, önemli kararlar alacağımız zaman başvurduğumuz bir yoldur. Bazı kardeşlerimiz ben bir şey görmüyorum diyerek yapmıyor veya basite alıyor. Burada rüyada bir şey göremediğin zaman kalbinde oluşan hislerin hangi tarafa çok meyil duyuyorsa o senin için hayırlıdır anlamı çıkıyor.

Teşekkürler Molla kardeşim
    Allah razı olsun

arkadaşlar Allah hepinizden razı olsun.. daim hayır içre kalmak dileğiyle

Alıntı Mollakasım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar الله hepinizden razı olsun.. daim hayır içre kalmak dileğiyle
    Selamun Aleykum Hocam burda bahs ettiğiniz tefeul mevzûu herhâlde sırlı bir ilm olan ama aynı şekilde kullanılan tefeul gibi değil herhâlde.Necip Fâzıl Üstâdın Şeyhi Abdulhakîm-i Arvâsî Hazretlerinin Kuddise Sirruh Osmanlıca kitâbında okuduğum kadarıyla bu kadar basit değil, çok uzun bir işlem anlatıyordu zât orda.Resmen bir ilmdi.Necib Fâzıl Kısakürek Üstad'da Abdulhakîm-i Arvâsî Kuddise Sirruh'un onu müridliğe ilk kabûl ettiği günlerden Muhyiddîn İbn Arâbî Kuddise Sirruh'un tefeulnâmesinden ona tefeul yaptırdığını nakl ediyor.Şeyh-i Ekber Hazretlerinin Kuddise Sirruh Tefeulnâmesinin bir nüshâsını bu fakîr bir yerde görmüştü.
    Deli olmayanın îmânı kâmil olmaz. Hadîs-i Şerif
    اللهumme Salli Ala Muhammedivve Ala Alihi ve Eshabihi ve Ehli Beytihi

Akıl daha kendinden bile habersizdir.
    Huccetul İslâm Ebû Hâmid Muhamed El Gazzâlî
    Küfrü Tanımadan İmân Kâmil Olmaz
    Şeyhi Ekber Muhyiddîn İbn Arâbi
    Hocamı buldum, Aklımı bıraktım, kurtuldum!
    Mevlânâ Celâleddîn Rûmî
    Evliyayı inkâr etmek, dinin herhangi bir hükmünü inkâr etmek gibi küfürdür.(Hadika-AbdulGânî Nablusî)
    "Sünnete çok sıkı sarılmak lazımdır." .(İmâm-ı Rabbânî Hzlerinin Vasiyyetlerinden)

Kuddise Sirruhumul MuhyilKulûb

Şeyhul ekberin bu isimde bir kitabı olabilir ancak bu husus tani tefe'ul kişinin olaylara bakışındaki hüsnü nazar ve hüsnü zannından ibaret ve işte bu kadar basittir. Yeterki becer. Yeni zaman ortaya çıkan iletişim gelişim kitaplarında sıkça geçen 'iyi bak iyi gör iyi olsun' gibi tavsiyeler aslında yeni ve orijinal tesbit değil ve hrant corc pork gibi gavurlara ait hiç değil.. öz be öz İslamın malı Rasulullahın sünnetidir aleyhi ve sellem. Ancak Peygamberinden habersiz, Onun nurlu sünnetinden gafil, hadis ilminden cahil müslümanlar işte o kafirin bu fasıkın kitabını okur ve bu nursuzlara rabıta eder bunlara tabi olurlar..

Evet tefeü'lün sünnet oluşunu bilmeyen ve benzerini imansızların kitaplarından okuyup hayaran olanlar sütü bir kirli ve pis bir kaptan içen adamın haline benzemekteler.. Bu sebeple ben ahlaka dair, gelişim başarı.. gibi davranış bilimine dair kitapları asla okumam. Bilirimki benim Kitabım Kuranda, benim Peygamberimin sünnetinde, benim Allah dostlarımının eserlerinde alası vardır.. yeterki yerini bulup ordan okuyayım..

Istikamet Özel Üye SiNa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Girişleri
    4

ilk defa duydum çok ilginç geldi...
    ayrıca kişisel gelişim kitapları hakkındaki fikrinize canı gönülden katılıyorum...Dini yaşantılarına sokmak istemeyenler güya onlarla boşluk dolduruyorlar..
    Konu SiNa tarafından (05.05.2009 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.

RACİ
    Gast

Mollaksım hocam evlilikte istişaremi istiharemi önde gelir ?

Alıntı RACİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mollaksım hocam evlilikte istişaremi istiharemi önde gelir ?
    Önce istişare edeceksin işler olur gibiyse münasipse istihare edersin

+ Konuya Cevap Yaz
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu

Bu Konudaki Etiketler