+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Lahana köftesi Malatya usülü

RACİ
    Gast

Standart Lahana köftesi Malatya usülü

Lahana köftesi Malatya usülü...

Malzemeler:

1 adet lahana, haslanmis ve sarma yapilacak sekilde kesilmis olmali
    1 kg pilavlik bulgur
    1/2 kg orta yagli kiyma
    1 adet kuru sogan
    1 yemek kasigi salca
    1 yemek kasigi tuz
    4-5 bardak ilik su

Suyu icin;
    1 adet kuru sogan
    1 yemek kasigi salca
    2,5 bardak su
    1 su bardagi sivi yag

Oncelikle kuru sogani yemeklik dogruyoruz. Bulgur, tuz, kiyma, sogan ve salcayi karistirip azar azar su ilave ederek hamur yoguruyoruz. Biraz sulu kivamda ama elimize alip siktigimizda bulgurlar birbirini tutacak kivamda olmalidir. O nedenle su olcusu degisiklik gosterebilir. Hazirlamis oldugumuz hamuru lahana ile sariyoruz. Asagidaki fotograflardan hamurun kivamini ve sarma seklini gorebilirsiniz.

Buyuk bir tencereye halka dogranmis kuru sogani ve siviyagi koyup, soganlar pembelesene kadar kavuruyoruz.
    Daha sonra salca ve suyunu ekleyerek salcali suyu (tirit) hazirlamis oluyoruz. Su kaynadiktan sonra icine sarmalari atip, bir tasim kaynatip ocagi kisiyoruz. Kisit ateste sarmalar suyu cekene kadar pisiriyoruz. Iste hepsi bu. Biraz zahmetli ama cok lezzetli bir yemek lahana koftesi. Eger et seviyorsaniz, salcali suyuna kemikli et koyup sarmalari o sekilde pisiriseniz lezzeti daha guzel oluyormus. Yaninda guzel bir salata ve ayran ile ikram etmenizi oneririm. Aman ayrani fazla icmeyin, sonra midenizde bulgurlar genlesip rahatsizlik verebilir Afiyet olsun...

cok lezzetli bir kofte olmus.

MiM
    Gast

harika görünüyo..

ALLAH ALLAH bildiğimiz lahana sarması deyilmi bu tek fark pirinç yerine bulgur konmuş bildiğimiz sarma ne zaman köfte olmuş bunun adını kim koymuş acaba?
    Elhamdü lillahi kable külli ehad, vel hamdü lillahi ba’de külli ehad, elhamdü lillahi alâ külli hâl...

Allahümme bariklena fi Recebe ve şağban ve belliğna Ramazan
    (Ey Allah'ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl,ve bizi Ramazana kavuştur AMİN)

Annemim karıp karıştırdıkları tarif olarak çıkmış
    Bizim evde artan bulgur pilavı olduğu zaman annem içine Allah ne verdiyse koyar, katıp karıştırırız. Uydurma tarif olsada dolması harika olur Herkes yemek yapar ama birçoğu lezzetli yemek yapmayı beceremez.. Ben şanslıyım benim annem süper
    Lezzetli yemek yemek harika birşey
    Teşekkürler tarif dünyası...

" Mevla için neyse değerim, işte ben okadar ederim..! "

MiM
    Gast

Alıntı Rudeyha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Annemim karıp karıştırdıkları tarif olarak çıkmış
    Bizim evde artan bulgur pilavı olduğu zaman annem içine Allah ne verdiyse koyar, katıp karıştırırız. Uydurma tarif olsada dolması harika olur Herkes yemek yapar ama birçoğu lezzetli yemek yapmayı beceremez.. Ben şanslıyım benim annem süper
    Lezzetli yemek yemek harika birşey
    Teşekkürler tarif dünyası...
    evet annelerin yaptığı herşey çok lezzetli...
    sevgilerini kattıkları için olsa gerek ..

Allah c.c onlardan Razı ve memnun olsun..
    Amin...

7. MiM mesajına Allah razı olsun dendi, ve diğer diyenler:

Abdullah bin Revâha (31.01.2011)

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konudaki Etiketler