Boş konuşmak: Araba markaları, fiyatları gibi fazlaca bir önemi olmayan konularda boşuna nefes tüketmektir. “ALLAH (cc) bir ağız iki kulak vermiş ki; bir söyle iki dinle” derler.

Düşünmeksizin konuşmak: Kafirlere, münafıklara, fasıklara saygı göstermek vb surette sözü düşünmeden ağıdan çıkarmaktır. “Söz ok gibidir. Ağıdan bir çıktığı zaman geri dönmez” derler.Batıla dalmak: İçki meclisleri, futbol ve benzeri spor karşılaşmaları, fasıkların makamları, ceberrut yöneticilerin ve zenginlerin yaşantıları gibi konularda konuşmaktır.

Boş konuşmak, boş işlerle uğraşmak, düşünmeksizin konuşmak, zamanını boşa harcamak hele ki batıla dalmak bir müslümana yakışmaz.

ALLAH (cc) şöyle buyuruyor; “Ancak sadaka vermeyi yahut iyilik yapmayı ve insanların arasını düzeltmeyi gözeten kimseler müstesna, onların gizli toplantılarının çoğunda hayır yoktur. Bunları, ALLAH'ın rızasını kazanmak için yapana büyük ecir vereceğiz” (Nisa 114).

“O, size Kitap'da ‘ALLAH'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz’ diye indirdi. Doğrusu ALLAH münafıkları ve kafirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır” (Nisa 140).

Resulullah (sav) şöyle buyuruyor; “Gereksiz şeyleri terk etmesi, kişinin İslam’ının güzelliğindendir” (Tirmizi 6/609). “Münafık bir kimseye: ‘Efendim’ demeyin. Eğer o efendiniz olursa Rabbiniz gazaplanır.” (Buhari 2/230; Ebu Davud 13/323).

Ümmetin alimleri; “Sözün en güzeli seni çok konuşmaktan kurtaran, anlamı açık olan, kısa konuşmadır” buyurmuşlardır
alntı


Boş konuşmak, düşünmeksizin konuşmak, batıla dalmak "asıl başlık buydu