+ Konuya Cevap Yaz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Bayram Gecelerİnİ İhya Etmenİn Fazİletİ

 1. #1
  RABITA
  Gast

  Standart Bayram Gecelerİnİ İhya Etmenİn Fazİletİ

  Hazreti Ebu Ümame’den (Radıyü Anh) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (Sallü Aleyhi ve Sellem) buyurmaktadır: “Her kim Ramazan-ı Şerif ve Kurban bayramı gecelerini sadece Allahü Teala’dan (Celle Celalühü) sevap almayı umarak ihya ederse, kalplerin öldüğü bir günde onun kalbi ölmez.”
  Hazreti Muaz b. Cebel’den (Radıyü Anh) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (Sallü Aleyhi ve Sellem) buyurmaktadır: “Beş geceyi ihya edene (ibadet ile geçirene) cennet vacip olur. Bunlar; Tevriye (Zilhicce ayının sekizinci) gecesi, Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazan-ı Şerif Bayramı gecesi ve Şaban-ı Şerif ayının on beşinci (Beraat) gecesidir.”
  Ramazan-ı Şerif’in son gecesinde on iki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere AYETEL KÜRSİ, on kere KADİR SURESİ ve yirmi beş kere İHLAS SURESİ okunur. İki rekatta bir selam verilir. Selam verdikten sonra 25 kere Salavat-ı Şerife okunur. Bayram gecesinde 10 rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere İHLAS SURESİ okunur. Her rükuya eğildiğinde rüku tesbinden sonra on kere
  (Sübhani velhamdü lillahi vela ilahe illü vü ekber) okunur. Namaz bittikten sonra Allahü Teala’ya (Celle Celalühü) bin defa istiğfarda bulunulur. İstiğfar bitince secde edilir ve secdede şu dua okunur: “Ey Allah! Ey Rahman! Ey Rahim! Ey hep diri olan! Ey kendi nefsiyle kaim olup hiçbir şeye muhtaç olmayan! Ey Celal ve İkram sahibi! Günahlarımı bana bağışla, orucumu kabul buyur, namazımı da kabul buyur.” Bu duadan sonra Allahü Teala’dan (Celle Celalühü) hacetinin yerine getirilmesi istenilir.
  Bir de bayram gecesinde çokça Kur’an-ı Kerim okunur, Salavat-ı Şerife getirilir, teheccüd namazı kılınır ve çokça dua edilir.
  Konu SiNa tarafından (07.09.2010 Saat 17:07 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Istikamet Özel Üye SiNa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.02.2009
  Bulunduğu yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  10.407
  Blog Girişleri
  4

  Standart

  ....

+ Konuya Cevap Yaz

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok